O Faerských ostrovoch

Fakty o krajine / Poloha

Faerské ostrovy sa nachádzajú priamo v srdci Golfského prúdu v Severnom Atlantiku – zemepisne priamo na 62°00´N. Ležia severozápadne od Škótska, na pol ceste medzi Islandom a Nórskom. Súostrovie pozostáva z 18 ostrovov (17 obývaných) na celkovej rozlohe 1400 km2 roztrúsených na ploche cca 113 x 75 km. Pobrežná línia má celkovú dĺžku 1100 km. Nech sa nachádzate kdekoľvek vo vnútrozemí, nikdy nebude od mora ďalej ako 5 km.

Najvyššia hora Slaettaratindur dosahuje neuveriteľných 882 m n.m. a priemerná nadmorská výška je 300 m nad morom.

Klimatické podmienky

Ak povieme, že priemerná letná teplota je 11°C a zimná len 3°C,, je to síce pravda, ale nevystihuje to skutočné podmienky. Charakteristickým prvkom počasia na Faerských ostrovoch je neuveriteľná premenlivosť. Z ničoho nič sa nádherné modré nebo zmení v hustú hmlu, alebo dažď. Zrejme sa ešte nikomu nestalo, aby ho na Faerských ostrovoch zastihlo bezvetrie. Zásadný vplyv pre klímu Faerských má Golfský prúd, ktorý ustavične temperuje ostrovy. Preto more a prístavy na ostrovoch nezamŕzajú. Sneh sa sice objavi, ale nemá dlhu trvanlivosť. Drží sa len na vrcholcoch hôr. Dominantnými charaktreristikami počasia na ostrovoch je čisté a svieže ovzdušie, aké nájdete málokde.

Obyvateľstvo

Na Faerských ostrovoch sa „zišlo“ len necelých 50 000 obyvateľov. Z toho približne polovica žije v „mestách“, predovšetkým v najmenšom hlavnom meste na svete v Torshavne, ktorý ma 19 000 obyvateľov. Druhé najväčšie mesto ostrovov je Klaksvik so 4700 obyvateľov. Národným jazykom je faerčina, ktorá má pôvod v starej nórčine. Samozrejme dánsky jazyk a angličtina je samozrejmosťou. Náboženstvo sa podobá dánskemu. 90 percent je protestantov a 10 pct katolíkov.

Vláda a správa ostrovov

Od roku 1948 sú Faerské ostrovy samosprávou Dánskeho kráľovstva. Majú svoj vlastný parlament, vládu i svoju vlajku. Sú členom EU pridružených vo vyčlenených kompetenciách.

Priemysel

Asi nikoho neprekvapí, keď sa dozvie, že je to rybolov a spracovanie rýb. 97 percent exportu Faerských ostrovov predstavujú ryby. Ešte sa čudujete , že práve odtiaľ sú naše lososy ? Potravu okrem rýb zabezpečuje chov všade prítomných oviec. Druhým najväčším priemyslom Faerských ostrovov je turistika..

História

Prvými osadníkmi boli utečenci – mnísi z Írska. Stalo sa tak v polovici 7.storočia. Oveľa lepšie už je zdokumentovaná kolonizácia ostrovov Nórmi o približne sto rokov neskoršie a búrlivé vikinské obdobie, ktoré z Faerských ostrovov urobilo centrum vikinských osadníkov v oblasti severného Atlantiku a Írskeho mora. Vikinskí osadníci si dokonca zriadili svoj prvý parlament Tinganes v Torshavne. Ostrovy spadali pod nórskeho kráľa. Kresťanizácia ostrova sa odohrala na rozhraní prvého milénia počas vlády nórskeho kráľa Sverreho, ktorý sa zaslúžil o založenie biskupstva.

Neskoršie, ako sa samotní nórski králi dostali pod dánske kráľovstvo, tak aj Faerské ostrovy sa dostali pod správu dánskej monarchie.. Búrlivý stredovek Faerčania prežili pod vplyvom krajín Severného mora,“ hanzovných“ obchodníkov z nórskeho Bergenu, ale neustále sa zvyšoval vplyv dánskej koruny, hlavne v období reformátorstva v Dánsku. V roku 1709 kráľovská dánska koruna vyhlásila monopol na obchodné aktivity s Faerskými ostrovmi. Na ostrovy prišli dánski úradníci, aby ochránili svoj obchodný monopol pred konkurenciou a pirátmi, ktorí predstavovali pliagu pre ostrovy. Nad Torshavnom vyrástla pevnosť Skansin a silné opevnenia. Monopol skončil v roku 1856 a miestni obchodníci objavovali nové možnosti. Právo na lov rýb vo vodách Faerských ostrovov dostali Angličania, ale vedľa nich pomaly vyrástli jedni z najlepších námorníkov a rybárov – miestni Faerčania. S nimi nastal búrlivý rozmach rybárskeho priemyslu, ktorý predstavujú pre krajinu najväčší prínos do pokladníc ostrova dodnes. Na začiatku 20. storočia sa objavuje potenciál nálezísk ropy v Severnom mori a s prichádzajúcou modernou rastú aj ambície Faerčanov, ktoré vyústili v získanie čiastočnej samosprávy v rámci Dánskeho kráľovstva. Nová ústava zakotvujúca tento stav bola prijatá v roku 1948.

Turistika

Kto to nevidel neuverí ! Ťažko opísateľný, strhujúci a dych berúci zážitok. Neuveriteľné prírodné, drsné scenérie.

Najobjektívnejší a najlepší popis zverejnil časopis National Geographic v decembri 2007. Faerské ostrovy boli vyhlásené za najatraktívnejšiu turistickú destináciu zo 111 ostrovov z celého sveta. Odborníci zaradili Faerské ostrovy pred také destinácie ako sú Hawai, Bermudy, Azory, Island či Tasmánia. Odborníci hodnotili 6 kritérii : životné prostredia a ekologickú kvalitu, sociálnu a kultúrnu integritu, historické pamiatky a archeologický záujem, estetický apel, riadenie turistické priemyslu a potenciál do budúcnosti. A to všetko na pozadí neuveriteľne krásnej prírody ostrovov v celej jej drsnosti a jedinečnosti.

Môže odniesť krajšia pozvánka a výzva k návšteve ostrovov ? Majitelia našej firmy SLOVAKIET.COM s.r.o. a nasej cestovnej kancelárii Slovakiet.com na pozvanie faerskej leteckej spoločnosti Atlantic Air a miestnych cestovných kancelárii v máji 2011 ostrovy navštívili, niekoľko vzrušujúcich dní tam pobudli a odišli s predsavzatím :“sem sa vrátime a neprídeme sami. Privezieme aj ďalších ľudí so Slovenska“ . Ak sa chcete pridať napíšte nám.